Przetworniki temperatury

Przetworniki temperatury zapewniają wzmacnianie słabego sygnału z czujnika temperatury, jego linearyzację i zamianę na sygnał napięciowy lub prądowy.
Wzmocniony sygnał jest odporniejszy na zakłócenia obecne w warunkach przemysłowych. Przetworniki temperatury dla czujników termoelektrycznych dodatkowo dokonują kompensacji temperatury zimnych końców (CJC) oraz w zależności od modelu – zapewniają separację galwaniczną pomiędzy obwodem termopary a sygnałem wejściowym.

Przetworniki pozwalają też na zastąpienie przewodów kompensacyjnych termopar zwykłym przewodem transmisyjnym. Głowicowe przetworniki temperatury są przeznaczone do bezpośredniego montażu w głowicowych czujnikach temperatury.

W naszej ofercie posiadamy też przetworniki temperatury z wyjściem szeregowym (RS-485) z protokołem Modbus RTU.

Showing all 15 results

Przetwornik temperatury w przemyśle

Trudno jest wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł bez pomocy, jaką jest przetwornik temperatury. Ze względu na różnorodność potrzeb, takie przetworniki dzielą się na różne typy. Można montować je na przykład na szynie DIN, w głowicach termometrów albo podłączać bezpośrednio w liniach procesowych.
Każdy przetwornik temperatury działa jednak tak samo – jego zadaniem jest przekształcenie sygnału czujnika w sygnał o charakterze znormalizowanym i stabilnym. Nowoczesne przetworniki są w stanie wykorzystywać w tym celu technologię cyfrową, dzięki czemu są elastyczne, inteligentne i pozwalają na bardzo dużą dokładność pomiarów.

Rodzaje przetworników temperatury

Zaawansowanie technologiczne branży przemysłowej jest na tyle imponujące, że każda z nich potrzebuje tych samych narzędzi i akcesoriów, lecz muszą one różnić się konstrukcją i funkcjonalnościami. Przetwornik temperatury jest tego doskonałym przykładem. Posiada on wyjątkowo istotne zadanie, lecz w zależności od procesu, czy chociażby miejsca usytuowania, powinien być on dopasowany do:

  • wielkości,
  • wydajności,
  • warunków,
  • pozostałych komponentów systemu,
  • rodzaju montażu.

Wyróżniamy więc kilka najpopularniejszych typów przetworników. Zaliczyć do nich możemy m.in. takie propozycje jak przetworniki analogowe na szynę DIN (z izolacją galwaniczną lub bez), przetworniki programowalne na szynę DIN (z izolacją galwaniczną lub bez). Wyróżniamy także przetworniki temperatury analogowe – głowicowe oraz programowalne głowicowe, przy czym obie te opcje również dostępne są w wersjach z izolacją galwaniczną lub bez.

Jak działa przetwornik temperatury?

Praca takich komponentów jak przetwornik temperatury może różnić się ze względu na jego zaawansowanie i zastosowanie. Jest to element, którego zadaniem jest nie tylko wskazanie temperatury w danym momencie, ale również zarejestrowanie danych historycznych z godziny, kilkunastu minut itp. Może on również przetwarzać informacje otrzymane dzięki czujnikom, przekazując je do dalszej części układu, np. systemu alarmowego.

Masz problem z wyborem? Skontaktuj się z nami. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twoich indywidualnych potrzeb. Zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszymi specjalistami Czaki.pl.

W naszej ofercie znajdą Państwo również regulatory temperatury oraz kompatybilne mierniki temperatury.